Başa
ONLINE
RANDEVU
Göz Hastalıkları » Botoks

BOTOKS NEDİR?

Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen bir toksindir(A tipi botulinum toksini). Özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgilerin görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması ince iğnelerle direkt kasların içine verilir. Etkisi işlemden 4-7 gün içinde görülmeye başlar ve 10-15 gün içinde son halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller.

Alın, göz çevresi (kaz ayakları), kaş arası, burun yan duvarı, boyun derisindeki kırışıklıklar ve bandlar, yüz ve boyundaki mimik kasların kasılması sonucu oluşur. Kaş arası ve burun yan duvardaki çizgiler kızgın yüz ifadesi, göz çevresi ve alındaki çizgiler yaşlı ve yorgun yüz ifadesi ve ağız çevresindeki çizgiler ise üzgün bir yüz ifadesine neden olur.

Botoks yüzün bu bölgelerindeki mimik kasları geçiçi olarak kasılmasını bloke ederek yorgun, kızgın ve yorgun yüz ifadesini ortadan kaldırarak kırışıksız, daha genç, daha dinç bir yüz ifadesi elde edilir.

Botoks ile kırışıklık ve deride ki çizgiler geçici süre yok edilir. Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay civarındadır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir.

Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir.

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulama süresi 10-15 dakikadır. İşlem sonrası bir acı ve sızı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir.

Botoksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gidilmemesi önerilir ayrıca 3 gün havuza gidilmemelidir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli yüz üstü yatılmaması gerekmektedir.

BOTOKS NASIL ETKİ EDER?

Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

Kozmetik olarak kullanımı; ilk defa, bir göz doktorunun istemsiz kasılmalar(hemifacial spazm) için yüze botoks yaptığı hastalarda yüz çizgilerinde azalma olduğu fark edilince başlamıştır.

BOTOKS HANGİ SORUNLARDA ETKİLİ OLUYOR?

Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, istemsiz kas kasılmalarında (hemifacial spazm gibi), koltuk altı ve avuç içi terlemelerinde, kas spazmları, şaşılık tedavisinde, migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

BOTOKS NASIL BİR İŞLEMDİR VE ŞİŞLİK OLUR MU?

Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşer ve böylelikle çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünüm alır.

Botoks yüzün bu bölgelerindeki mimik kasları geçici olarak kasılmasını bloke ederek yorgun, kızgın ve üzgün yüz ifadesini ortadan kaldırarak kırışıksız, daha genç, daha dinç bir yüz ifadesi elde edilir.

Botoks tedavisi yüz kasları anatomisini iyi bilen deneyimli kişilerce yapılmalıdır.

Çok ince uçlu bir iğne ile kırışıklığa neden olan kasların üzerine yapılır. Ağrılı bir işlem değildir, yalnızca o bölgede hafif bir yanma ve acıma hissedilir. İşlem yapıldıktan sonra botoksun çevre kaslara dağılmaması için, o bölgenin ovuşturulmaması gerekir.

BOTOKSUN YAN ETKİSİ VAR MI?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur.

BOTOKS KİMLERE UYGULANIR, YAŞ SINIRI VAR MI?

Mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Hamile veya emziren bayanlar dışında herkes botoks işlemi yaptırabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

BOTOKS HERHANGİ BİR RİSK VAR MI?

Nadir de olsa gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer.

Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.Bilimsel literatürlerden derlenerek doktorlarımız tarafından bilgi amaçlı hazırlanmıştır.