Başa
ONLINE
RANDEVU
Göz Hastalıkları » Gözyaşı Kanal Hastalıkları

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı Nedir ?

Gözü nemlendiren gözyaşı sıvısı gözün iç kısmındaki küçük kanalcıklardan buruna doğru ilerler buradan da boğazımıza akar. Bu kanalın, çoğunlukla göz yaşı kesesinin alt kısmında tıkanması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı Kimlerde Görülür ?

- İlk bir yaştaki bebeklerde ,
- Orta yaş ve üstü kadınlarda ,
- Burun yapısında eğrilik olan bireylerde ,
- Uzun süren burun enfeksiyonu ve alerjik bünyeye sahip olan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

- Aşırı sulanma
- Gözlerde sık sık çapaklanma
- Burun köküne basmakla gelen sarı iltihap - Göz yaşı kesesi bölgesinde şişlik , apse

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi Nelerdir?

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı tedavisinde bebekler ve yetişkinlerde farklı medotlar uygulanır.

Bebeklerde Kanal Tıkanıklğı Tedavisi :

İlk 1 yıl masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünden, aşağı doğru sıvazlama şeklinde uygulanır. Günde 3-4 kez, 5 dakika bu masaj hareketini yapmak gerekir. Masajla kendiliğinden kanalın açılma ihtimali %95 civarındadır. 1. yılın sonunda, yaşarma geçmezse kanal kendiliğinden açılmadı demektir. O zaman “probing“ denilen sondalama işlemi yapılır. İlk sondalamadan sonra yaşarma şikayeti geçmezse, 2 ay sonra ikinci bir sondalama daha yapılır. İkinci sondalama ile de yaşarma geçmezse, bu kez 3 yaşın dolması beklenir ve “dakriyosistorinostomi” denen ameliyat yapılır.

Yetişkinlerde Kanal Tıkanıklığı Tedavisi:

Yetişkinlerde dakriyosistorinostomi( açık cerrahi ) ve ya Multi Diode Lazer yöntemi kullanılır. Başarı oranı acık cerrahinin lazer tedavisine göre daha yüksektir. Açık cerrahide lokal veya genel anestezi altında burun köküne yaklaşık 1 cm’ik bir kesi yapılır. Burun kemiğinde küçük bir kemik kırılarak göz yaşı kesesinden burun boşluğuna direk geçiş oluşturulur. Genellikle silikon tüp yerleştirilerek ameliyata son verilir. Ameliyat sonrasında hasta günlük hayatına devam edebilir.Bilimsel literatürlerden derlenerek doktorlarımız tarafından bilgi amaçlı hazırlanmıştır.