Başa
ONLINE
RANDEVU
Göz Hastalıkları » Sarı Nokta
Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (Sarı nokta hastalığı)

Sarı nokta hastalığı merkezi görmeden sorumlu bir retina hastalığıdır. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişebilen sarı nokta hastalığı,ileri yaştaki bir çok insanda kronik,ileryen ve geri dönüşümsüz olarak görme kaybına neden olan bir rahatsızlıktır.

Sarı Nokta Hastalığında Teşhis Nasıl Konur ?

Detaylı retina taramasının ardından OCT(optık kohorens tomografi) ve FFA (Fundus fluoresein anjiografisi) ile tam teşhis konulabilmektedir.Yapılan tetkikler tedavi aşamasında hekimin karar verebilmesi için oldukça gereklidir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

- 50 yaşın üstündeki kişiler
-Genetik faktörler
-Zararlı UV ışınlarına maruz kalanlar
-Sigara kullananlar
-Diyabet ve hipertansiyon hastaları

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

-Çizgileri eğri ve kırık görme
-Cisimlerim merkezinde sisli ve bulanık görme
-Renklerde solukluk

Sarı Nokta Hastalığının Türleri Nelerdir?

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalığının kuru ve yaş tip olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Kuru tipi %90, yaş tipi ise %10 oranında görülür. Özellikle yaş tip sarı nokta hastalarında erken teşhis oldukça önemlidir. Kuru tip SMD’ye göre daha hızlı ilerleyen hastalık, makula bölgesinde oluşan yeni damarlanmaların kanamasıyla körlüğe sebep olabilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavideki öncelikli amaç, mevcut görmenin korunması ardından kısmen de olsa görmede artış sağlanmasıdır.

1. Kuru Tip Makula Dejenerasyonu: Koruyucu amaçlı olarak günlük A,C,E vitaminleri, omega 3 ve luteın içeren ilaçlar kullanılmaktadır.

2. Yaş Tip Makula Dejenerasyonu: Göz içine iğne tedavisinde bir tür protein(anti-VEGF antikoru) kullanılır. 4-6 hafta aralıklarla göz içine enjekte edilen ilaç sarı noktadaki yeni damar oluşumlarını durdurmakta, ödem veya kanama varsa çekilmesini sağlar.Enjeksiyonlar en az 3 kez uygulanır, hastalığın şiddetine göre sayısı artırılabilmektedir.

Lazer fotokoagülasyon (LFK)tedavisinde ise lazer uygulanacak göze damla damlatılarak uyuşturulur. Hekim tarafından makula bölgesindeki lazer yapılacak alan tespit edilir, uygun sayı ve dozda lazer ışınları gönderilerek tedavi sağlanır.

Her iki yöntemde de hasta ağrı acı hissetmez ve uygulanan işlemlerden sonra günlük hayatlarına devam edebilmektedirler.

Gözde makula ismi verilen bölgenin bozulmasıyla karakterize bir hastalıktır. Makula, gözün arkasında yer alan ve detayları görmemize sağlayan bir bölgedir. Bu bölge sayesinde okuyabilir ya da iğneden ipliği geçirebiliriz.

Makula iyi çalışmadığı zaman baktığımız alanda bulanıklık ve karanlıktan şikayet ederiz. Makula dejenerasyonu, merkezdeki görmeyi azaltsa da yanlardan olan görmemizi bozmayacaktır. Bunun sonucunda örnek olarak; Duvarda bulunan bir saati görebilir, ancak saatin kaç olduğunu söyleyemeyiz. Makula dejenerasyonu tamamen körlükle sonuçlanmaz. Çoğu hasta kendilerine bakmaya yetecek kadar görmesini koruyacaktır.

Yeni tedavi alternatifleriyle ilgili araştırmalar sürmektedir. Günümüzde uygulanan tedavi seçeneklerinden biri de fotodinamik tedavidir. Bu tedavi şekli, ışıkla aktif hale gelen bir ilacın damar içine verilmesini takiben, yakıcı olmayan bir laser uygulamasını kapsayan 2 aşamalı bir tedavi şeklidir.