Başa
ONLINE
RANDEVU
Göz Hastalıkları » Excimer Laser
EXCİMER LAZER

Günümüzde Myop, Hipermetrop ve Astigmatizma’nın tedavisinde Excimer Lazer yöntemi bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Excimer Lazerin uygulama çeşitleri vardır, bunlar temelde iki gruba ayrılır.

1. Yüzeyel tedavi yöntemleri
a. PRK (Fotorefraktif Keratektomi)
b. TE. PRK (Nontouch) Transepitelya Fotorefraktif Keratektomi
c. LASEK
d. Epi LASİK

2. Derin tedavi yöntemleri
a. LASİK
b. İNTRA LASİK
c. Relek Smile

Yüzeyel tedavi yöntemlerinden daha çok uygulanan PRK ve TE.PRK yöntemleridir. Derin tedavi yöntemlerinden ise üç yöntemde sıkça kullanılmaktadır.

Bütün bu yöntemlerin birbirine avantaj ve dezavantajları mevcuttur.

• Hızlı ve güvenli bir yöntemdir
• Flep komplikasyonları olmaz (Flepte kayma, yırtılma, delik oluşması,flepte kopma, flep ara yüzeyinde reaksiyon ve enfeksiyon gelişmesi) (Relex SMİLE hariç)
• Kuru göz gelişme ve alevlenmesi daha azdır
• Kornea duyarlılığında daha az azalmaya sebep olur
• Kornea ektazi (Kornea bombeleşmesi) gelişim riski daha azdır.
• Düzensiz kornealarda TE. PRK ile, daha iyi sonuçlar elde edilir.

KİMLERE EXCİMER LAZER

Hastanın gözlük dereceleri tespit edilir. Göz tansiyonu ölçülür. Gözün ön ve arka bölümleri detaylı bir şekilde muayene edilir.gerekli tetkikler yapılır. Korneanın eğriliği, yüksekliği, kalınlığı, pupilla (göz bebeği büyüklüğü), wave front analizleri yapılır.

Muayene ve tetkikler neticesinde lazere uygun olup olmadığına karar verilir.

TEDAVİ NASIL YAPILIR

Tedavi kısa sürer, toplam işlem her bir göz için yaklaşık 20 dakikadır. Lazer süresi her bir göz için 1 dakikanın altındadır. Hasta sırt üstü yatar pozisyonda steril göz örtüsü ile örtülür, gözler damla ile uyuşturulur, alet yardımı ile göz kapakları açılıp uygulama yapılır.

Lazer sonrası gözleri kapatmaya gerek yoktur.

Tedaviye gelirken göz makyajı yapılmaması ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaması istenir. Diğer ilaçlarını kullanması, yemeğini yemesi istenir.

Tedaviden 30 dakika önce kontrol muayenesi alınır.Bilimsel literatürlerden derlenerek doktorlarımız tarafından bilgi amaçlı hazırlanmıştır.